
57-річний Дава Шерпа провів майже сім днів на самоті на найвищій горі планети, покинутий іншими туристами. Він зумів вижити без додаткового кисню та їжі, маючи перелом ноги, перш ніж дістатися до безпечного місця, де його й виявили.
У Непалі розгорівся скандал навколо 57-річного Гілларі Дави Шерпи, який вирушив на Еверест разом із туристом з Польщі. Однак він зупинився і залишився на вершині, а його порятунок розпочали лише за тиждень, коли його випадково помітила експедиція з прибирання сміття. Родина Гілларі встигла провести похоронні обряди, втративши надію на його повернення, повідомляє Independent.
Дава Шерпа вижив тиждень біля вершини Евересту
57-річний Дава Шерпа зник 30 травня на найвищій вершині світу під час одного з останніх сходжень весняного альпіністського сезону. Після майже шести днів у екстремальних умовах його знайшли 4 червня, коли він повільно рухався до базового табору. Його евакуювали гелікоптером до Катманду для надання медичної допомоги.
Відео дня
Він отримав обмороження, сильне зневоднення та перелом стегнової кістки, травмувавшись під час інциденту.
Дава Шерпа розповів, що опинився сам майже в “зоні смерті” Евересту, де рівень кисню критично низький.
“Я не сподівався вижити, — заявив він у короткому інтерв’ю. — Мене залишили, бо у мене закінчився кисень”.
Спочатку він харчувався цукерками, що були в його кишенях, а потім почав їсти лід. Це допомогло йому зберегти сили під час самостійного спуску з Евересту на два кілометри, що є складним завданням навіть без травм.
“Здатність Дави самостійно врятуватися та дістатися до безпечного місця — одне з найнеймовірніших видовищ, яке ми коли-небудь спостерігали на Евересті”, — зазначив Лакпа Шерпа, директор непальської компанії 8K Expeditions, яка організовує тури.
Члени родини Дави повідомили, що він впав у ущелину над льодопадом Кхумбу і пробув там близько двох днів, перш ніж зміг вибратися, коли сніг і лавини частково заповнили тріщину. Родина Дави Шерпи вже почала жалобні обряди, отримавши звістку про його можливу загибель.
Члени групи, відповідальної за підтримку альпіністських маршрутів на Евересті та прибирання сміття, зрештою помітили його, коли він повз по снігу неподалік Кхумбу.
Експерти вважають справжнім дивом те, що Гілларі Дава зміг спуститися з того місця, де його залишили.
Чоловік зміг вижити на Евересті
Дава Шерпа працював у компанії Himalayan Traverse Adventures і раніше повертався до підніжжя гори разом з польським клієнтом. За словами британського альпініста Кріса Тралла, який спускався разом із ним, Дава Шерпа зупинився, щоб перепочити на камені, і сказав іншим рухатися без нього.
“Він сів відпочити зі своїм рюкзаком. Як ви знаєте, ці хлопці носять величезні вантажі. Я підійшов до нього і запитав: “Гілларі, ти в порядку, брате?” Він відповів: “Так, так, я в порядку, Кріс. Будь ласка, йди”, — розповів Тралл.
Пізніше Тралл наздогнав польського альпініста і, перш ніж продовжити спуск з гори, озирнувся і побачив, що Дава Шерпа все ще сидить на скелі.
2 червня компанія 8K Expeditions відправила гелікоптер для пошуку зниклого шерпи, але місія не була успішною. Зрештою, його знайшли лише через тиждень.
Його порятунок вразив альпіністську спільноту. Однак з’ясувалося, що Дава не був гідом, а кухарем у другому базовому таборі. Раніше він неодноразово піднімався на Еверест і досягав вершини 29 разів. Тепер родина подала скаргу на організатора його експедиції.

Дава Шерпа виживав без води та їжі на Евересті Фото: Соцмережі
“Якби це був іноземний альпініст, рятувальну операцію, безумовно, було б організовано значно швидше, але так уже сталося, що він виявився літнім непальцем”, — заявив племінник шерпи.
Організатори пояснюють, що погода була несприятливою для польотів. Розслідування триває.
Сезон сходжень на Еверест 2026 року став одним із найактивніших за всю історію спостережень: за попередніми даними уряду, на вершину піднялося понад 1000 альпіністів.
За сезон Непал заробив понад 7 мільйонів доларів на дозволах на сходження на Еверест. Цього року на горі загинуло щонайменше п’ять альпіністів, зокрема двоє індійців і троє непальців.
Нагадаємо, раніше в соцмережах показали, що вершина світу перетворилася на звалище. Після альпіністів на Евересті залишилися гори сміття, які нікому прибирати.
Також ми показували, як виглядає черга на вершину Евересту.
