Межигір’я відходить до держави, що буде з майданівцями, – розслідування (фото, відео)

Фото: сайт "Межигір'я" | Межигір’я

Після Революції гідності у 2014 році резиденцію колишнього президента України відкрили для відвідувачів. А тваринами та птахами, що там живуть, опікувались майданівці. Тепер все може змінитись.

Related video

Понад десять років тому вхід на територію “Межигір’я” був закритий для відвідувачів. 140 гектарів землі з маєтком та звіринцем належали тодішньому президенту Віктору Януковичу. Щойно Янукович втік зі свого дому після Революції гідності, вже наступного дня (22 лютого 2014 року, — ред.), на територію зайшли майданівці та стали нею опікуватися, створили громадську організацію “НПУ “Межигір’я”. Нині відбувається процес передачі майна новоствореній державній установі “Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “МЕЖИГІР’Я”. І ті, хто опікувався тутешніми тваринами та слідкував за порядком, побоюються, що їм доведеться піти. Про це повідомляє “Слідство.Інфо”.

Коли Віктор Янукович був президентом, то згадки про його резиденцію іноді з’являлись у новинах. Він показував свої улюбленців та бігав по пеньках. Після Революції гідності кінолог Петро Петрович так і лишився в маєтку.

Петро Петрович із собакою Фото: Слідство. Інфо

“Працював я ще з часів Януковича, він любив собак. До нього приїжджали великі олігархи з різних країн, які теж були любителями собак: мали кінологів, свої кінологічні центри. І наша задача була показати, що Україна не бананова республіка. Кінологічний центр – це єдиний об’єкт, куди Янукович міг приїхати двічі-тричі на день без охорони. Він годував собак, гуляв, поїв, купав, дресирував”, — розповідає Петро Петрович.

У кінологічному центрі “Межигір’я” були зібрані найдорожчі породи собак: з десяток англійських мастифів, кавказькі вівчарки, шість тибетських мастифів (їх Януковичу привезла делегація з Китаю).

Після втечі Януковича у лютому 2014 року окремих собак, які мешкали у кінологічному центрі, оцінили у 80 тисяч доларів. Тибетського мастифа тоді продали на аукціоні за рекордну суму — 1,5 мільйона доларів.

Окрім собак на території Межигір’я живуть птахи, ними опікується орнітолог Сергій Григор’єв. Спочатку два роки він дбав про тварин, наступні сім займався лебедями. Хоч Сергій і проводить тут більше часу, ніж будь-де, для нього, каже, це хобі, а основна робота — у Київському зоопарку.

Сергій Григор'єв із страусами у Межигір'ї Фото: сайт "Межигір'я"

“Я прийшов після ночі з Майдану, прийняв душ, але заліз у фейсбук і побачив, що Янукович втік і залишив тварин. У перший день сюди вже не дуже хотіли пускати людей, але я показав посвідчення працівника зоопарку і швидко зайшов. Ситуація для тварин складалася дуже негативна, вольєри були відкриті і всі відвідувачі могли вільно заходити”, — розповідає Сергій Григорʼєв.

Комендант “Межигір’я” після втечі Януковича теж змінився, ним став один із майданівців — Денис Тарахкотелик.

“Як вперше я зайшов у Межигір’я. Памʼятаю, проїхався з тодішнім комендантом Андрієм. І мені здалося воно настільки величезним… Тоді, у перший день, ніколи в житті не подумав би, що я на понад 10 років затримаюся в Межигір’ї”, — каже він.

Обстріли Межигір’я

По території колишньої резиденції президента-втікача ще з перших днів повномасштабного вторгнення влучають російські бомби та снаряди. Це погано вплинуло на собак.

Наслідки обстрілу Межигір'я Фото: Слідство. Інфо

“Дратхаари — хлопчик і дівчинка. Просто тут багато дверей побиті вибуховими хвилями”, — каже кінолог.

Один із цих драатхарів загинув під час російського обстрілу Фото: Слідство. Інфо

Один із псів загинув після виходу цього матеріалу: дратхаару Акселю потрапив в голову осколок російської ракети. Сам кінологічний центр побило уламками снарядів.

Що буде із Межигр’ям зараз та працівниками

2018 року слідчі Генеральної прокуратури України передали резиденцію Януковича агентству з розшуку та менеджменту активів для пошуку керівника для парку. Згодом, у листопаді 2018 року, АРМА оголосило конкурс на управління активами резиденції, його кілька разів продовжували.

Розслідуваня "Слідство. Інфо"

У 2019 році перемогло ТОВ “Скомпані”, однак, за інформацією журналістів, керівником цієї компанії був помічник ексрегіонала Євгена Мураєва.

У серпні 2023 року президент Зеленський підписав закон про створення парку-пам’ятки на території резиденції “Межигір’я”, оскільки кошти за відвідування не сплачувалися до держбюджету в умовах воєнного стану.

“Ми перебували тут всі роки того, щоб це все зберегти для держави. Але складається так, що в нас немає жодної впевненості та довіри до державних органів, які на сьогоднішній день, прикриваючись законом, хочуть, щоб ми вийшли, а вони зайшли. Ми не чиновники. У нашої громадської організації за ці роки назбиралося 70 мільйонів гривень боргу, нам потрібні були ці кошти на утримання парку. Але ми цим не прикриваємося, ми виходимо”, — розповідає Денис Тарахкотелик.

Межигір'я Фото: aloha-family.com

Кінолог Петро Петрович не планує співпрацювати з державною установою.

А орнітолог Сергій Григор’єв вважає, що держава запізно взялась за резиденцію.

“Треба було відразу брати відповідальність, а керівництво не хотіло”, — каже він.

Від громадської організації, “Межигір’я” переходить до державної установи, якою керує Сергій Юзвенко. Він не має досвіду керування парками, але працював податківцем на Донеччині та слідчим податкової на Київщині.

“Далі будемо дивитися зі сторони, як керуватиме державна установа. Нині вони (держслужбовці, — ред.) два місяці працюють на території “Межигір’я”, але в них немає ні персоналу, ні транспорту”, — каже Денис Тарахкотелик.

За його словами, є купа проблем із колишнім маєтком Януковича, адже тварини, наприклад, не належать державі і не належать Міністерству екології.

“З тягарем на душі нам доведеться вийти, з розумінням, що робота наша, майже 11-річна, може бути загублена. Але іншого виходу, скільки ми радилися, на жаль, немає”, — говорить Денис Тарахкотелик.

Нагадаємо, Віктор Янукович вже давно не з’являвся на публіці. Так, у травні 2024 року його літак помітили, коли він направлявся до Білорусі. Але чи був він сам на борту – невідомо.

Источник: www.focus.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *