
Корабель компанії Blue Origin вибухнув на стартовому полігоні Космічних сил США на мисі Канаверал, штат Флорида, під час наземних випробувань. Жертв немає.
Ракета New Glenn від Blue Origin, яка належить засновнику Amazon, була знищена наступного дня після того, як адміністратор NASA Білл Нельсон високо оцінив роль Blue Origin у програмі “Артеміда” – проєкті повернення американських астронавтів на поверхню Місяця у 2028 році, як зазначає Reuters.
Ракета New Glenn вибухнула в прямому ефірі
Компанія Blue Origin повідомила про “аномалію” — термін, який зазвичай використовують космічні компанії для позначення збою під час запуску або вибуху.
“Під час сьогоднішніх вогневих випробувань ми зіткнулися з аномалією. Весь персонал у безпеці. Ми надаватимемо оновлення по мірі надходження нової інформації”, — йдеться у заяві компанії в соцмережі X. Вогневі випробування передбачають запуск ракетного двигуна, коли ракета закріплена на Землі.
Відео дня
Білл Нельсон вже відреагував на невдачу Безоса, визнавши, що космічні польоти “невблаганні”.
“Розробка нових потужностей для запуску важких ракет-носіїв є надзвичайно складним завданням. Ми працюватимемо з нашими партнерами, щоб підтримати ретельне розслідування цієї аномалії, оцінити вплив на найближчі місії та відновити польоти ракет”, — заявив він.
Раніше цього тижня NASA уклало з Blue Origin контракт на суму 188 мільйонів доларів на доставку місяцеходів на поверхню Місяця за допомогою свого безпілотного вантажного місячного посадкового модуля Mark 1 у рамках місячної місії “Artemis”.
У окремому дописі в X Безос зазначив, що “надто рано говорити про першопричину” інциденту.
“Дуже важкий день, але ми все відновимо і повернемося до польотів. Це того варте”, — повідомив він.

Ракета Безоса вибухнула на стартовому майданчику Фото: Скріншот
На вибух ракети також відреагував суперник Безоса в космічній гонці — мільярдер Ілон Маск, висловивши співчуття. Він наголосив, що “ракети — це складні речі”.
Компанії SpaceX Маска та Blue Origin Безоса змагаються за повернення людей на Місяць до запланованої на 2030 рік пілотованої місії Китаю, розробляючи місячні посадочні модулі для NASA.
Компанія SpaceX також зіткнулася з певними труднощами.
У червні минулого року величезний космічний корабель Starship вибухнув під час випробувань у Техасі, готуючись до демонстраційного польоту.
Минулого тижня компанія SpaceX досягла часткового успіху у своєму 12-му випробувальному польоті прототипу Starship, вивівши на орбіту групу макетних супутників і здійснивши контрольоване приводнення космічного апарату в Індійському океані. Однак компанії, що належить Маску, не вдалося здійснити керовану посадку прискорювача Super Heavy, який упав у Мексиканську затоку.
У середу компанія Blue Origin оголосила про підготовку ракети New Glenn до запуску 48 супутників Amazon Leo на низьку навколоземну орбіту в рамках зусиль зі створення широкосмугового супутникового угруповання, яке могло б конкурувати з мережею Starlink Маска. Дата запуску не була уточнена.
Компанія Безоса інвестувала мільярди доларів і близько десяти років у розробку New Glenn — ракети заввишки 29 поверхів із багаторазовою першою ступенню, призначеної для конкуренції з флотом Falcon компанії SpaceX та її потужнішим Starship.
Федеральне управління цивільної авіації США заявило, що обізнане про інцидент, але зазначило, що він перебуває поза межами його компетенції і не вплинув на авіасполучення в регіоні.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що запуск величезної ракети Starship у листопаді 2023 року, яка вибухнула приблизно за 150 км над Землею, розірвав іоносферу — електрично заряджений шар атмосфери, що відіграє ключову роль у радіозв’язку та супутникових сигналах.
А коли астронавти місії Artemis II повернулися на Землю, їх зустрічали в Капітолії, але на них напав прихильник теорії змови, який вимагав, щоб вони визнали, що ніколи не були в космосі.
