
© EPA/AL DRAGO / POOL Для запуску нової установи план підготує комісія під керівництвом голови NASA.
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп видав розпорядження щодо заснування Космічної академії США. Планується, що нова освітня установа буде побудована за моделлю військових академій. Проєкт потребує подальшого схвалення фінансування з боку Конгресу, про що повідомляє видання Reuters.
Трамп анонсував створення академії під час своєї промови в Космічному центрі імені Ліндона Джонсона, розташованому в Г’юстоні. Він зазначив, що визначить місцезнаходження закладу “найближчим часом”, натякаючи на бажання делегації конгресменів від Техасу бачити його саме в їхньому штаті.
За словами Трампа, академія стане логічним продовженням його космічної програми, яку в Білому домі вважають одним із головних досягнень його президентства. У свій перший термін він ініціював створення Космічних сил США, зробивши їх шостим видом американських збройних сил, а тепер висловлює намір прискорити освоєння Місяця та Марса.
Згідно з указом, президенту надаватиме допомогу комісія з восьми осіб, яку очолить адміністратор NASA Джаред Айзекман. Як зазначено в документі, її завданням є підготовка рекомендацій для запуску академії та формування “професійного корпусу лідерів, які глибоко розуміють громадянський обов’язок і готові захищати інтереси Америки в космосі”. Водночас Конгресу ще належить затвердити необхідні кошти, а адміністрації — вирішити питання будівництва кампусу, розробки навчальних програм та відбору студентів.
Однак Трамп пообіцяв здійснити висадку американських астронавтів на Місяць до закінчення терміну свого президентства. Під час церемонії нагородження Космічною медаллю пошани чотирьох членів екіпажу місії Artemis II, глава США заявив: “Нація не може бути першою на Землі, якщо вона буде другою в космосі”.
Нагороди отримали командир Рід Вайзман, пілот Віктор Гловер, спеціалістка місії Крістіна Кох і представник Канадського космічного агентства Джеремі Гансен. Екіпаж провів у космосі понад дев’ять діб, здійснив обліт Місяця і досяг більшої відстані від Землі, ніж будь-хто з людей до них.
Багатомільярдна програма Artemis передбачає першу висадку американських астронавтів на Місяць у 2028 році. Основним посадковим модулем має стати Starship від компанії SpaceX, хоча затримки в його розробці ставлять під сумнів реалізацію планів. Натомість Blue Origin Джеффа Безоса активно готує власний місячний модуль.
Трамп також повідомив, що у 2028 році США планують відправити до Марса космічний апарат із ядерною енергетичною установкою. За його словами, ця місія повинна стати підготовчим етапом до більш масштабних міжпланетних польотів.
Потребу в новому навчальному закладі видання Reuters пояснює кадровими труднощами галузі. Згідно з даними аналітиків, стрімке зростання космічного сектора та конкуренція з боку SpaceX і Blue Origin ускладнюють процес набору персоналу для менших компаній. Водночас, за даними звіту контрольного органу за 2025 рік, чисельність Космічних сил США на 25% нижча за встановлений Конгресом рівень.
“Ці місії надихнуть нове покоління на продовження досліджень на ще глибші рівні”, — підкреслив Айзекман.
Розгортання місячної програми США відбувається на тлі наростаючої конкуренції з Китаєм, комерційний космічний сектор якого демонструє стрімкий розвиток: галузь налічує близько 600 спеціалізованих компаній, а потужності з виробництва супутників зросли до 5 тисяч одиниць щорічно. Пекін активно створює орбітальні угруповання з тисяч супутників для прямої конкуренції з американською мережею Starlink від SpaceX та формує так званий “Космічний Шовковий шлях”.
