
Фонд держмайна очікує до 9 млрд грн від приватизації у 2026 році
Фонд державного майна України прогнозує залучення до державного бюджету суми від 7 до 9 мільярдів гривень від приватизаційних процесів за результатами 2026 року. Пріоритетними напрямками відомство вважає об’єкти великої приватизації, зокрема конфіскований торговельно-розважальний центр Ocean Plaza та Одеський припортовий завод.
Цю інформацію поширює видання Delo.ua, посилаючись на інтерв’ю очільника ФДМУ Дмитра Наталухи для видання “Главком”.
Загалом до переліку об’єктів для приватизації зараз внесено близько десяти ключових активів, стартова вартість яких у сукупності оцінюється в 10-13 мільярдів гривень. До кінця поточного року планується виставити на продаж щонайменше шість-сім великих підприємств.
Окрім Ocean Plaza та ОПЗ, до цього переліку входять “Сумихімпром”, Демурінський ГЗК, Миколаївський глиноземний завод, “Мотордеталь-Конотоп” та виробник інсуліну “Індар”. Слід зазначити, що половина з цих об’єктів є колишніми активами, що належали громадянам країни-агресора та були конфісковані на користь держави у зв’язку із застосуванням санкцій.
Реалізація Ocean Plaza
Одним з найцінніших лотів буде столичний ТРЦ Ocean Plaza, контрольний пакет акцій якого (66,65%) раніше належав бізнесменові Аркадію Ротенбергу, щодо якого запроваджено санкції. Попередньо, аукціон заплановано на листопад-грудень 2026 року. За прогнозами Наталухи, це дозволить отримати від продажу об’єкта, за різними оцінками, 4,5 мільярда гривень.
Водночас, голова ФДМУ зауважив, що через бюрократичні перепони ці кошти можуть фактично надійти до державного бюджету лише у 2027 році. У процесі підготовки до продажу Фонд мусить вирішити питання щодо кредитної заборгованості об’єкта, що перевищує 140 мільйонів доларів, а також налагодити взаємодію з міноритарними акціонерами. Сам факт продажу не 100% акцій викликає певне занепокоєння у потенційних інвесторів.
Додатково, нещодавно правоохоронні органи проводили слідчі дії у ФДМУ у зв’язку з розслідуванням можливого створення умов для продажу ТРЦ за заниженою вартістю.
Активізація інтересу до ОПЗ
Іншим стратегічно важливим активом є Одеський припортовий завод, який не функціонує з 2021 року. Привабливість цього підприємства значно зросла завдяки змінам на світовому ринку.
За словами голови ФДМУ, зростання геополітичної напруженості на Близькому Сході та перебої з логістикою через Ормузьку протоку, через яку постачалося 30% світового обсягу аміаку, спричинили стрімке підвищення цін на цю продукцію.
Наразі щодо ОПЗ вже підписано чотири угоди про нерозголошення з іноземними інвесторами, які аналізують надану документацію. Наталуха наголосив на зацікавленості Фонду у збереженні основного профілю діяльності ОПЗ та розвитку виробництва карбаміду й аміаку, а не в перетворенні його виключно на приватний термінал для перевалки агропродукції, як це розглядала одна з великих агрокомпаній під час попередньої спроби приватизації.
Загалом, до процесу великої приватизації в Україні виявляють інтерес не тільки представники США та ЄС, але й компанії з Азії та країн Перської затоки. На об’єкти, що мають велике стратегічне значення, на даний момент претендують від трьох до п’яти потенційних покупців.
Нагадуємо, раніше було оприлюднено інформацію щодо орієнтовної вартості виставлення на продаж Одеського припортового заводу та ТРЦ Ocean Plaza. Відомство планує виставити ОПЗ за стартовою ціною близько 106 мільйонів доларів, столичний торговельний центр оцінюється приблизно в 100 мільйонів доларів, а початкова вартість Миколаївського глиноземного заводу становитиме близько 86 мільйонів доларів.
