
ЄС допомагає модернізувати кордон / Агентство відновлення
На Закарпатті здійснюється оновлення прикордонної інфраструктури та підвищення її енергетичної стабільності за сприяння міжнародних партнерів. В рамках ініціативи міжнародної технічної допомоги “Підтримка ЄС України: посилення інтегрованого управління кордонами та шляхів солідарності” найбільші пункти пропуску вже оснащуються автономними енергетичними системами.
Про це повідомляє Delo.ua з посиланням на інформацію Агентства відновлення.
Реалізацією проєкту займається Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Закарпатській області спільно з Міжнародною організацією з міграції, при фінансовій підтримці Європейського Союзу.
Одним з ключових аспектів модернізації стало зміцнення енергетичної самостійності прикордонних об’єктів. Чотири найкрупніші пункти пропуску в регіоні вже забезпечені сонячними панелями, тоді як інші пункти обладнуються системами резервного електропостачання на основі акумуляторно-інверторних установок. У майбутньому їх також планують забезпечити сонячними генераторами.
На даний момент тривають роботи з налагодження та інтеграції автономних джерел енергії. Передбачається, що це дозволить гарантувати безперебійну роботу освітлювальних мереж, систем зв’язку, контролю та іншого критично важливого обладнання навіть у разі збоїв в електромережі.
У рамках проєкту також проводиться оновлення інфраструктурних об’єктів та технічного оснащення, що має на меті прискорення проходження контрольних процедур, покращення пропускної спроможності та умов для громадян та бізнесу.
За оцінками учасників проєкту, пункти пропуску Закарпаття поступово перетворюються на сучасні енергонезалежні логістичні центри, здатні функціонувати цілодобово.
Додатково зазначимо, у 2026 році Міністерство відновлення планує реалізувати програму модернізації 28 пунктів пропуску. Цей план включає будівництво нового пункту “Біла Церква”, реконструкцію наявних об’єктів у Порубному, Лужанці та Ужгороді, а також введення в експлуатацію шести сучасних сервісних зон для водіїв.
