
© EPA/RONALD WITTEK Правда, подяка навряд чи прийдеться до душі угорському очільнику.
Президент України Володимир Зеленський, під час урочистої церемонії вручення українському народу Премії Евальда фон Кляйста за внесок у міжнародне співробітництво та вирішення конфліктів, висловив вдячність європейським партнерам за підтримку, включаючи і прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
З початком своєї промови Зеленський підкреслив, що відзнака належить кожному українцю.
«Дякую вам за цю нагороду, що призначена українському народу. Я справді гордий та вдячний за відзначення української міці та нашої єдності, єдності з усіма вами. Оскільки без єдності, однієї тільки сили ніколи не вистачить», — заявив він.
Президент акцентував, що Україна докладає зусиль заради партнерства та щирої дружби.
«Саме тому Україна так завзято працює задля досягнення хоча б взаєморозуміння, взаємної пошани та справедливого ставлення до кожного. Це мінімум. А ще краще — заради створення справжньої дружби».
Президент особливо звернувся до основних європейських політиків, які надають підтримку Україні.
«Хочу висловити подяку Урсулі (фон дер Ляйєн, — ред.), яка взаємодіє з нами так, ніби ми вже частина спільної європейської сім’ї. Незважаючи на те, що нам ще потрібно розпочати переговори в кластерах. Відверто кажучи, це залежить не від нас, а від багатьох наших друзів».
Він також подякував президенту Європейської ради Антоніу Кошті:
«І Антоніу, я йому вдячний, оскільки він завжди поруч, завжди глибоко в темі. І це, враховуючи 27 інших держав-членів, які також потребують його уваги».
Зеленський окремо наголосив на ролі Німеччини та її глави:
«Дякую Фрідріху. Він може бути непростим партнером у обговоренні, але в результаті він є одним із тих партнерів, кого дійсно шанує та цінує увесь світ. Я вдячний Німеччині за це потужне та явне лідерство».
Не обійшлося без вдячності й президенту Франції:
«Я дякую Емануелю, який завжди на зв’язку і завжди пропонує нові сильні задуми, без сумніву».
Це повідомлення викликало сміх у присутніх у залі. Можливо, президент Зеленський таким чином натякнув на ініціативу Макрона відновити спілкування з російським диктатором Путіним. Вона викликала неоднозначну реакцію серед європейських очільників.
Зеленський звернувся і до прем’єра Великої Британії:
«Дякую, Кіре, за те, що утримуєш Британію в ролі провідника».
І до прем’єр-міністерки Італії:
«Джорджія щиро турбується про Україну. Загалом трохи менше, ніж про Італію, але більш емоційно, ніж половина Сполучених Штатів. Дуже дякую».
Не забув Зеленський і про Дональда Трампа:
«І я хочу висловити подяку Дональду по інший бік великого, великого, чудового океану — президенту Дональду Трампу. Тому, хто дійсно має силу зупинити Росію».
Також президент України у своїй промові з вдячністю згадав прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
«І я навіть хочу віддячити Віктору. Ви всі знаєте, кого я маю на увазі, оскільки по-своєму він спонукає всіх нас в Європі ставати кращими. Хоча б для того, щоб ми ніколи не стали такими, як він. Особою, яка ніби забула про сенс слова сором».
Ця репліка стала продовженням недавньої публічної полеміки. Раніше на Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський заявив, що саме українські військові захищають Європу, і дозволив собі різкий випад в бік Орбана, зазначивши, що той «відрощує живіт», замість того щоб «нарощувати армію».
У відповідь угорський прем’єр назвав ці слова «черговою передвиборчою промовою» і знову наголосив, що блокуватиме вступ України до ЄС.
«Шановний Володимире, дякую за ще одну передвиборчу промову на підтримку вступу України до Європейського союзу. Однак ви дещо неправильно розумієте: ця дискусія не про мене й не про вас. Вона стосується майбутнього Угорщини, України та Європи. Саме тому ви не можете стати членом Європейського союзу», — підкреслив Орбан.
