НАТО розглядає можливість зменшення присутності військових США

 США готують скорочення внеску в НАТО

© EPA/YVES BOUCAU Нова ера розпочинається для НАТО.

Адміністрація Сполучених Штатів Америки має намір значно зменшити кількість військових контингентів та техніки, які Вашингтон надає Північноатлантичному альянсу. Згідно з інформацією, поширеною виданням Der Spiegel, про це повідомив представник американського оборонного відомства Александер Велез-Ґрін союзникам у штаб-квартирі Альянсу наприкінці минулого тижня.

Йдеться про суттєве скорочення основних військових спроможностей Сполучених Штатів у рамках планування ресурсів НАТО, включаючи винищувачі, бойові кораблі, безпілотні літальні апарати та літаки-заправники.

Згідно з даними видання, Сполучені Штати планують суттєво зменшити свої поточні зобов’язання у так званій моделі сил НАТО (Nato Force Model). Позиція Вашингтона полягає в тому, що європейські союзники мають оперативно самостійно заповнити прогалини, що виникнуть внаслідок зменшення участі США.

Ця модель була погоджена Альянсом у 2022 році після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України. Вона визначає, якими силами та можливостями верховний головнокомандувач НАТО в Європі може швидко скористатися для стримування та захисту континенту.

Сполучені Штати Америки вже тривалий час наполягають на новому розподілі військового тягаря в Альянсі. Якщо раніше Вашингтон забезпечував приблизно половину всіх військових можливостей НАТО, то тепер адміністрація Дональда Трампа просуває концепцію “перекладання відповідальності” на європейців.

За даними Spiegel, обсяги скорочень виявилися значно більшими, ніж очікували союзники. Європейські дипломати припускали, що йтиметься лише про поступові зміни. Однак, Сполучені Штати, за повідомленнями, планують скоротити свій внесок у бойову авіацію приблизно на третину, а також суттєво зменшити кількість стратегічних бомбардувальників, здатних нести ядерну зброю.

Європейські країни теоретично могли б частково покрити дефіцит винищувачів за рахунок нових літаків F-35. Наприклад, Німеччина має отримати перші такі машини вже наступного року, а Польща вже отримала перші три F-35. Однак, стратегічних бомбардувальників у європейських членів НАТО немає. Так само буде складно компенсувати й американські авіаносці, які досі входили до складу сил НАТО.

Водночас, Сполучені Штати дали зрозуміти, що продовжуватимуть підтримувати ядерне стримування НАТО в Європі. Однак, конвенційну оборону континенту європейці, за задумом Вашингтона, мають дедалі більше брати на себе.

Зокрема, американський флот планує виділяти менше есмінців для НАТО, а підводні човни Сполучених Штатів взагалі більше не бажають включати до складу сил Альянсу. Європейці також мають самостійно забезпечувати розвідувальні дрони, а внесок США у сфері ударних безпілотників також значно зменшиться.

Представник Пентагону чітко заявив союзникам, що країни НАТО повинні якомога швидше заповнити прогалини у військових спроможностях. За словами учасників зустрічі, деякі сприйняли це як завуальовану погрозу.

У Вашингтоні пояснюють нову політику тим, що європейські країни почали більше інвестувати у власну оборону і можуть взяти на себе більшу відповідальність. На саміті НАТО в Гаазі минулого року країни-члени погодилися збільшити оборонні витрати до 5% ВВП під тиском Дональда Трампа.

Європейські країни мають зрозуміти, що для США війна в Україні є віддаленою загрозою — аналітик Пояр

Європейські країни мають усвідомити, що для Сполучених Штатів війна в Україні є віддаленою загрозою — аналітик Пояр

Der Spiegel називає озвучені цифри фактично “переломним моментом” для НАТО. Адміністрація Трампа вже кілька місяців просуває концепцію “НАТО 3.0”, згідно з якою Європа повинна максимально швидко взяти на себе всю конвенційну оборону континенту.

Особливе занепокоєння у військових викликає той факт, що союзникам дали дуже мало часу. Вже на початку червня, під час спеціальної конференції Force Sourcing Conference, європейські країни повинні представити конкретні пропозиції щодо того, хто і чим замінюватиме американські сили.

Державний секретар США Марко Рубіо, який одночасно виконує обов’язки радника Трампа з питань національної безпеки, раніше заявляв, що США мають враховувати не лише Європу, але й Індо-Тихоокеанський регіон, Західну півкулю та Близький Схід.

Американське оборонне планування все більше концентрується на потенційному конфлікті навколо Тайваню. У Вашингтоні вважають 2027 рік ключовим, оскільки саме тоді Китай, за оцінками американської розвідки, може бути готовий до вторгнення на Тайвань.

У НАТО та урядах європейських країн зараз намагаються публічно пом’якшити реакцію на американські плани.

У Німеччині відмовилися офіційно коментувати інформацію Spiegel, посилаючись на її секретний характер. Відомо лише, що Бундесвер наразі утримує приблизно 30 тисяч військовослужбовців та близько 200 літаків і кораблів, які мають бути готові до дій у рамках НАТО протягом 30 днів.

Водночас, у штаб-квартирі НАТО наголошують: йдеться не обов’язково про повне виведення американських військ з Європи, а радше про прагнення США зберегти гнучкість на випадок великої війни в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Попри це, нові вимоги Вашингтона створюють величезний тиск на європейські країни, які тепер змушені терміново шукати ресурси для компенсації американського скорочення.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *