
© EPA/YURI GRIPAS / POOL Європейські праві віддаляються від президента США: підтримка Трампа тепер вважається політично небезпечною.
Колись підтримка президента США Дональда Трампа була політичною перевагою для європейських правих популістських сил. Тепер ситуація змінилася, зазначає Politico.
Протягом багатьох років націоналістичні лідери континенту вважали схвалення американського президента підтвердженням глобального поширення їхньої політики. Однак, наближаючись до важливих виборів 2027 року, зокрема в Італії, Франції та Польщі, багато хто переглядає цю трансатлантичну підтримку.
Імідж Трампа в Європі погіршився через торговельні суперечки, амбіції президента США щодо Гренландії та конфлікт з Іраном, що призвів до зростання цін на енергоносії. Втручання Трампа, яке раніше вітали його однодумці, тепер розглядається як політичний тягар, здатний відштовхнути поміркованих виборців, розколоти правий електорат і допомогти опонентам.
Яскравим прикладом є італійська прем’єр-міністерка Джорджа Мелоні, яку раніше вважали ключовим союзником президента США в Європі. Після заяви Трампа про те, що вона “благала” про спільне фото на саміті G7, Мелоні висловила те, що вже демонстрували соціологічні опитування.
У відповідь на публікацію Трампа в соціальних мережах про низький рейтинг популярності Мелоні в Італії, прем’єр-міністерка зазначила, що дружба з президентом США “безумовно, не сприяла” її популярності.
“В будь-якому разі, моя популярність – не ваша справа. Раджу вам зосередитися на своїй”, – додала Мелоні.
У Франції лідер ультраправої партії “Національне об’єднання”, Жордан Барделла, який є одним із лідерів президентських перегонів, також робить подібні висновки. В інтерв’ю Politico минулого тижня він відкинув підтримку Трампа, назвавши поведінку американського президента “непередбачуваною”.
Навіть попри активну підтримку європейських націоналістичних партій з боку провідних чиновників адміністрації Трампа, зв’язки з президентом США стали “отруйним подарунком”, зазначив Жан-Ів Дормаген з аналітичного центру Cluster17.
“Трамп створює справжні труднощі для цих лідерів. Хоча їхні виборці мають неоднозначне ставлення до Трампа, вони все частіше сприймають його як загрозу”, – додав Дормаген.
Січневе опитування, проведене Cluster17 у семи країнах ЄС, показало, що хоча виборці правих партій оцінювали Трампа вище, ніж загальне населення, лише меншість із них вважала президента США “другом Європи”: 18% серед виборців “Національного об’єднання” Барделли, 23% серед виборців партії “Брати Італії” Мелоні та 25% серед прихильників ультраправої “Альтернативи для Німеччини” (АдН).
Згідно з червневим опитуванням Politico, лише 31% виборців АдН і 36% прихильників “Національного об’єднання” погодилися з твердженням, що США є “надійним союзником”.
У Великій Британії Трамп став тягарем для правопопулістської партії Reform UK Найджела Фараджа, особливо серед невизначених виборців. Те ж саме спостерігається і у Франції, де президент США непопулярний серед правоцентристських виборців, прихильність яких прагне здобути “Національне об’єднання”.
Така негативна реакція особливо незручна для Вашингтона, адже політики, які дистанціюються від Трампа, — це саме ті, з ким його адміністрація прагнула налагодити тісні зв’язки.
У Стратегії національної безпеки США, опублікованій минулого року, Білий дім Трампа висловлював схвалення щодо “зростання впливу патріотичних європейських партій”. Згодом адміністрація Трампа підкріпила цю риторику гучними публічними заявами про підтримку та закулісними контактами саме з тими рухами, які нині вважають, що зв’язки з Трампом можуть призвести до втрати частини голосів.
Одним із найпоказовіших прикладів став візит віцепрезидента США Майка Пенса до Угорщини у квітні з метою підтримки колишнього прем’єр-міністра Віктора Орбана на виборах.
Однак після нищівної поразки угорського прем’єра, яка завершила його 16-річне правління, більшість ультраправих лідерів, які претендують на найвищі політичні посади наступного року, переглядають свою позицію щодо Трампа або повністю її змінюють.
Зміни особливо помітні в Італії та Німеччині, де ультраправі історично були дуже прихильні до президента США. Мелоні стала однією з перших європейських лідерів, яка привітала Трампа з переобранням у 2024 році. А коли він розпочав трансатлантичну торговельну війну, вона одразу ж виступила в ролі потенційного посередника між Європою та американським президентом.
Під час зустрічі в Білому домі минулого квітня Трамп висловлював похвалу Мелоні та прийняв запрошення відвідати Рим (хоча візит так і не відбувся). Сьогодні ж вони обмінюються публічними різкими заявами після того, як Мелоні відмовилася дозволити американським військовим літакам використовувати італійські військові бази для операцій проти Ірану.
Тим часом у Німеччині конфлікт США з Іраном посилив кризу довіри між Трампом та ультраправими силами, яка назрівала раніше. Навесні лідери АдН закликали членів партії скоротити кількість поїздок до США напередодні важливих регіональних виборів.
Проте не всі європейські праві лідери публічно переглядають свої зв’язки з Трампом.
Польська правопопулістська партія “Право і справедливість” продовжує розвивати зв’язки з американським президентом. Варшава, де наступного року відбудуться парламентські вибори, є близьким політичним і військовим союзником США, а також одним із найбільших європейських замовників американської зброї для своїх збройних сил.
Президент Польщі Анджей Дуда, якого підтримує “Право і справедливість”, намагається використати свої зв’язки з Трампом у боротьбі з прем’єр-міністром країни Дональдом Туском.
Для партії “Право і справедливість” підтримувати дуже добрі стосунки з Трампом вигідно, а не ризиковано, з багатьох причин, вважає Войцех Шацький з аналітичного центру Polityka Insight.
“Це дає їм певний важіль впливу у внутрішній політиці, оскільки президент Польщі наразі є єдиною особою, яка має доступ до Білого дому”, – додав аналітик.
“Більшість поляків досі вважає, що саме присутність американських солдатів у Польщі гарантує нам безпеку”, – зазначив Шацький.
Згідно з опитуванням Cluster17, 17% усіх польських респондентів назвали Трампа “другом Європи” – це найвищий показник серед семи опитаних країн ЄС.
Політика Трампа загалом підірвала авторитет США в Європі. Нещодавнє опитування Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) показало, що довіра європейців до американських “гарантій безпеки” впала до історичного мінімуму: лише кожен десятий респондент у 15 країнах Європи вважає США союзником, тоді як більшість сумнівається, що Сполучені Штати прийдуть на допомогу в разі нападу. По всьому континенту спостерігається явна підтримка ідеї зменшення залежності від Вашингтона.
За словами дослідників ECFR, чіткий суспільний запит на більшу самостійність і необхідність убезпечити себе на тлі послаблення довіри до гарантій США у сфері оборони створили для європейських лідерів “можливість швидко рухатися вперед” у питанні безпеки.
Про те, як США поступово зменшують свою роль у європейській безпеці та як змінюється баланс — у статті “Америка відступає: хто захищатиме Європу завтра” розповідав Олексій Іжак.
