Фахівець роз’яснив, чому відмова від захоплених областей стане смертельною помилкою для України.

ЗСУ на фронті / © Associated Press
Від початку широкомасштабного вторгнення у 2022 році Росія не змогла реалізувати жодну зі своїх стратегічних задач. Це стало реальним винятково завдяки непохитності Сил оборони України та потужному силовому впливу на агресора.
Про це в інтерв’ю «24 Каналу» повідомив виконавчий директор Українського центру безпеки та співробітництва Дмитро Жмайло.
Згідно зі словами експерта, історія війни засвідчує: Москва йде на угоди лише тоді, коли зазнає нищівних поразок або відчуває реальну небезпеку.
«В цілому вони мають перевагу тільки тоді, коли їх бояться. Щойно Захід завдасть їм удару по обличчю, щойно ми б’ємо у саме осердя Росії, вона починає розвалюватися», — підкреслив Жмайло.
Як приклад він привів декілька основних моментів.
За його словами, Росія дала згоду на зернову домовленість, лише після того, як Україна почала систематично знищувати судна Чорноморського флоту та відтісняти їх до Новоросійська дронами ГУР та СБУ.
Обмін військовополоненими зрушили з мертвої точки лише після успішної операції ЗСУ в Курській області, коли в полон потрапили кадирівці та російські солдати-строковики.
А розмови про енергетичний мир в західній пресі з’явилися на фоні послідовних ударів по російській нафтопереробній галузі.
Жмайло наголосив, що Росія вкрай боїться прямого використання американської сили, згадуючи досвід інших конфліктів, зокрема у Венесуелі. Саме натиск адміністрації США змушує Кремль змінювати свої плани.
Проте, на думку аналітика, Захід інколи робить помилку, намагаючись надати Путіну можливість «зберегти репутацію».
«На жаль, американці піддаються на це. Якщо не дати їй (Росії — ред.) це зробити, ми пам’ятаємо, що відбувалося після невдалих „маленьких переможних воєн“ — перша та друга чеченські кампанії викликали чимало заворушень у суспільстві, і ми пам’ятаємо, в якому стані була Росія у 1990 роках», — зауважив експерт.
Чому не варто поступатися територіями
Окремо Жмайло застеріг від ідеї територіальних поступок в обмін на мир. Захоплені області на сході — це не просто земля, це розгалужений пояс фортифікаційних споруд та панівних висот.
Втрата контролю над ними або офіційна згода на їх передачу противнику може мати руйнівні наслідки.
«Україна не може віддати захоплені області, оскільки їхня здача дозволить Росії розпочати нові наступальні дії вглиб України», — пояснив спеціаліст.
Відхід з теперішніх рубежів буде означати перенесення бойових дій на більш рівнинну місцевість, що надасть російським військам тактичну перевагу для подальшого просування. Якщо ж Вашингтон проявить стійкість і перестане тиснути на Київ щодо поступок, Росія буде змушена відмовитися від своїх ультиматумів.
Нагадаємо, секретар парламентського комітету з питань нацбезпеки Роман Костенко заявив, що для позбавлення Росії можливості проводити масштабні наступальні операції Сили оборони України мають знищувати близько 50 тисяч окупантів щомісяця.
За його словами, наразі РФ мобілізує приблизно 40 тисяч військових на місяць і покриває свої втрати, проте досягнення такого рівня ліквідацій створить для Кремля критичний брак живої сили та змусить вдаватися до непопулярних рішень щодо мобілізації.
