У січні по всій Україні та за кордоном пройде «Стус-Фест»

У січні по всій Україні та за кордоном пройде «Стус-Фест» 02.01.2024 14:26 Укрінформ У день народження Василя Стуса, 6 січня, по всій Україні та за кордоном розпочнеться Всеукраїнський та міжнародний фестиваль "Стус-Фест".

Захід ініційований театральною спільнотою DSP (dsptheatre.com.ua), повідомив Укрінформу її керівник Алекс Боровенський.

"Стус-Фест" задумувався як щорічний січневий фестиваль, щоб кожного року експериментувати з форматами та розширюватися. І одного року ми проведемо "Стус-Фест" в українських Донецьку та Горлівці, де жив та працював Василь Стус", – зазначив Боровенський.

За його словами, мета фестивалю – висвітлення постаті Василя Стуса як однієї з ключових фігур усвідомлення української нації, ідентифікація, об'єднання та ініціація усіх Стусо-суголосних проєктів в Україні і за кордоном у січні 2024 року.

Участь у заході у Києві вже підтвердили DakhTrio з новою програмою "Стус: Немилосердно"; театральна спільнота DSP з виставою "Стусанина"; театр "Колесо" з моновиставою "Чорний птах з білою відзнакою"; театр "Між трьох колон" (з поетичним вечором шістдесятників "Не Стусом єдиним" – спільно з театральною спільнотою DSP); Музей шістдесятництва з вечорницями "Різдвяні Василі".

У Львові до "Стус-Фесту" долучиться Театр Леся Курбаса з виставою "Марко Проклятий або Східна легенда", у Херсоні – Херсонський театр ім. М. Куліша (з приїздом театральної спільноти DSP до Херсона та показом вистави "Стусанина").

У Луцьку планетарій "Світлозоріум" спільно з театром "Гармидер" у межах "Стус-Фесту" покаже спеціальну програму "Стус під зірками": відвідувачі зможуть почути поезію Василя Стуса, розглядаючи зоряне небо.

У Таллінні Асоціація українських організацій в Естонії проведе поетичний вечір "Вірші мов постріл" та відбудеться показ відеоверсії вистави "Стус: заборонений" Херсонського театру.

У французькому Нанті українська бібліотека "Шо" проведе місячник Стуса в січні та перегляд відеовистави "Стусанина" та фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" із відтворенням легендарної сцени з Василем Стусом, який під час прем'єри цієї стрічки у кінотеатрі “Україна” вигукнув: "Хто проти тиранії – встаньте".

До "Стус-Фесту" також долучаться проєкт "Кольорова історія", який спеціально для фестивалю розфарбовує архівні чорно-білі фото поета; письменник Мартин Якуб, який за допомогою ШІ підготував зображення Стуса в сучасному світі. Поет з Еквадору, який проживає в Іспанії, Хуан Хосе Прадо та співзасновниця видавництва Compás Марина Марчук спеціально для "Стус-Фесту" перекладуть 18 віршів Стуса іспанською; а український музикант Діля напише пісню.

Як зазначив Боровенський, також у грудні та січні в межах фестивалю буде проведена акція #рядовий_стус – українські військові запишуть відео з віршами Василя Стуса.

"Ми безмежно вдячні нашим захисникам за ту надлюдську працю, яку вони виконують, боронячи нашу землю і нашу культуру. Ми хочемо, щоби їх голос почули. Сам Стус казав: "Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації". От ми хочемо, щоби цей крик почули усі", – наголосив Боровенський.

Як повідомлялося, Василь Стус – видатний український поет, дисидент, правозахисник, літературознавець, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка. Він є одним із ключових символів Українського опору другої половини ХХ століття.

Василь Стус помер у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року у карцері табору для політв'язнів у Пермській області, де відбував десятирічне покарання за "антирадянську агітацію та пропаганду".

Фестиваль Стус

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *