Володимир Зеленський: Україна повинна боротися далі, українці мають боротися

Володимир Зеленський: Україна повинна боротися далі, українці мають боротися 19.12.2023 22:05 Укрінформ Укрінформ зібрав головні тези великої пресконференції Президента України

19 грудня у Києві відбулася третя велика пресконференція Володимира Зеленського від початку повномасштабноговторгнення, яка тривала 2 години. Глава держави говорив з журналістами про найгарячіші теми останніх днів і місяців. Зокрема, про опір російській агресії, перебіг бойових дій на фронті, основні пріоритети і виклики, з якими Україна зіткнеться у наступному, 2024 році, про відносини з партнерами, військову та фінансову допомогу, та й загалом про проблеми західної підтримки нашої держави, яка наразі гальмується через внутрішні розбіжності як у США, так і в ЄС.

Укрінформ зібрав головні тези сказаного Президентом.

Про зброю

Те, що відбувається з посиленням ППО – це дуже важливо. Ця зима інша, з викликами, втратами і викликами. Але ми стаємо дедалі сильнішими, потужнішими. Було у мене серйозне відрядження. Кілька нових систем Patriot будуть в Україні, захищати нашу державу взимку. Це дуже важливий результат – зазначив Президент.

«Обіцяв не говорити кількість, поки будуть захищати. Але хочу подякувати партнерам. І Patriot, і NASAMS – потужний пакет» – зазначив Зеленський.

Про результати контрнаступу

«Що стосується зменшення (західної – ред.) допомоги і чи мало воно вплив. Неконтрольоване небо з боку України – це мало вплив на південну операцію 2023 року. Ми не контролюємо небо, у нас немає достатньої кількості відповідної амуніції. Але це не говорить про те, що ми не знайдемо вихід, чи вже не знайшли. Але для цього нам потрібна підтримка, тому що деяких речей у нас просто немає. Ми працюємо над цим» – сказав Зеленський

За словами президента, військова тактика може бути змінена після того, як буде враховано результати наших дій на півдні України у 2023 році.

«Стратегія не може бути зміненою, згідно з нашою Конституцією – це вся наша територія… До кінця року отримаємо розуміння і наші наступні кроки, вибачте, але залишаться поки що тільки з нами», – додав президент.

Водночас президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не досягла бажаних результатів під час літнього контрнаступу ЗСУ. «Ми хотіли отримати більш швидкі результати. З цього погляду, на жаль, ми не досягли бажаних результатів. І це факт».

За його словами, Україна не отримала всієї необхідної їй зброї від союзників, а обмежені сили не дозволяють вести наступ.

Про поразку

Володимир Зеленський наголосив, що про поразку України немає що говорити, оскільки Росія за 2023 рік не досягла жодних своїх цілей.

«Що стосується поля бою – жодного результату Росія не досягла за цей рік. Я не характеризую рік минулий, 2022-й, я говорю про 2023 рік. Жодної з цілей. Це, до речі, доводить і той факт, що меседжі кремля не змінилися, у них незмінні цілі СВО і вони зрозумілі – окупація нашої держави, а потім ціль, яку вони самі в риториці змінювали – це вихід на адміністративні кордони Донбасу. Вони не досягли цієї цілі. Тому про поразки (України – ред.) немає що говорити. Жодної перемоги Росія не досягла. Які там три дні… Два роки. Бійці наші молодці, люди наші молодці. Я ще раз їм за це вдячний».

Україна не програє у війні, навіть якщо продовжиться зниження підтримки з боку міжнародних партнерів.

«Ні, я так не вважаю. Ми були в найскладнішій ситуації і ми були майже повністю окуповані, принаймні центральні регіони нашої держави… Ми були в повній блокаді. Ми вийшли – люди, Бог, партнери, не знаю хто більше – все це допомогло…  Зараз у нас інша ситуація. І я погоджуюсь, що є виклики – скільки ще допомоги щодо артилерійських снарядів, ПТРК, щодо артилерійських систем, особливо 185 калібру, щодо ремонтів цих систем, відправки тощо, але відкриваються потроху хаби…», – наголосив Зеленський.

Головні здобутки держави за рік

Головний здобуток нашої держави – це «збережений жовто-блакитний прапор в нашій державі» – сказав Президент України. Другий важливий здобуток – це історична перемога європейськості нашої держави і наближення до справедливості.

Президент наголосив, що цей шлях до Євросоюзу Україна проходить з великою жертовністю. «Ми боремось за наше майбутнє самі, а не за те, що хоче обрати нам Російська Федерація. Історична перемога для України – це дуже серйозно. Ми пройшли дві хвилі – початок переговорів про вступ до ЄС і повномасштабна війна».

Про гарантії безпеки

Президент України Володимир Зеленський розкрив, якого прогресу досягла держава у питанні отримання "гарантій безпек" від партнерів. Лідер держави акцентував, що якраз сьогодні мав чергову розмову про це із партнерами.

«Процес іде. Трошки повільніше, ніж я розраховував. Ми якраз сьогодні розмовляли з командою з приводу гарантій безпеки, як наблизити це рішення. Тут багато залежить від нас. Ми дуже часто звинувачуємо наших партнерів в тих чи інших питаннях, але треба бути справедливими – багато залежить від нас", – сказав він.

За словами Зеленського, задача України полягає в тому, щоб передати необхідне їй бачення партнерам. Цього поки не вдалося досягти, але глобально у питанні щодо гарантій "м'яч" на українському боці, акцентував він.

Про завершення війни

«Чи закінчиться війна в 2024 році? Я думаю, ніхто не знає відповіді. Навіть коли наші поважні західні партнери кажуть про багато років, вони не знають… Думки часто відрізняються від реальності… Війна, перемога, поразка, стагнація – залежить від багатьох рішень, напрямків і ризиків, але в більшості від нас з вами. Якщо ми не втратимо стійкість, ми завершимо війну раніше. Якщо ми зробимо набагато більше, ніж кожен з нас може, впевнений, ми зможемо наблизити перемогу» – сказав Зеленський.

Про бачення перемоги

«Хтось почав говорити «та давай тут, де ми знаходимось, це вже перемога, нас не окупували", коли ти приїжджаєш в США чи ЄС, то те, що Росія не змогла нас зруйнувати – це вже для них перемога. Я зі скепсисом до цього відношусь», – сказав він.

«Україна повинна боротися далі, українці мають боротися. Бо ніхто не гарантує, що якщо ми завтра дійдемо до тієї лінії, де це навала почалася, а це надзусилля. Якщо так вийде, то як буде далі? які гарантії безпеки ми отримаємо? хто гарантує, що буде безпека з Росією? Зрозуміло, що чим більше Росія відступить – тим вона буде слабшою, починаючи з їхнього лідера і закінчуючи їхньою присутністю на міжнародних майданчиках. Це важливо, і треба використовувати цей час. І дай бог, щоб в України була така можливість».

Про ситуацію в Чорному морі

Глава держави подякував службовцям СБУ, ГУР МО і ВМС передусім за велику, дуже важливу перемогу на Чорному морі.

“Це частина «південної операції». Всюди в Україні й за кордоном всі високо оцінюють позбавлення флоту рф тотального домінування в українському Чорному морі та нав’язування, що нам робити й що експортувати. Це припинило блокування економіки України, яка додає можливість українським бійцям стояти потужно на своїй землі. Також зруйнування російського флоту — це вимушення піти з українських територіальних вод”, – підкреслив Зеленський.

Про Орбана і Трампа

Ніколи не говорив з Орбаном про припинення вогню чи діалог з Путіним. Можливо, він піднімав цю тему з його друзями чи лідерами за кордоном. Щось було таке в його промові, але це для мене дивно. Іноді його політика не дуже дружня до нас, я йому це сказав – сказав президент.

Під час зустрічі в Аргентині Зеленський запитав Орбана, чому вони не можуть організувати офіційну двосторонню зустріч – «він не міг дати відповідь».

«У екс-президента США Дональда Трампа, якщо він виграє на майбутніх виборах, точно буде інша політика щодо України. Він інша людина. Не нам вибирати, а їхньому народу, собі президента. Я не впевнений, що політика країни зміниться щодо України, політика США», – наголосив Зеленський.

«Якщо політика наступного президента, ким би він не був, буде іншою щодо України, більш холодною або більш внутрішньою, економнішою, то я думаю, що ці сигнали вплинуть дуже сильно на хід війни в Україні. Тому що якщо одна потужна деталь випадає, що механізм починає сипатися».

Про допомогу та підтримку США і ЄС

За словами президента, допомога від США стане сигналом країнам ЄС щодо відкриття їхньої допомоги. Що стосується, конкретно коштів від США, то «здається, допомога буде вже дуже скоро».

«Що стосується фінансової допомоги – працюємо дуже сильно. Я впевнений, що США нас не зрадять, і що те, про що ми домовилися, США виконають повністю… Ми очікуємо цю допомогу, вони знають деталі, на що це потрібно, як це вплине, вони знають, як впливає перенесення тих чи інших дат. Мені здається, я знайшов порозуміння з президентом (США Джозефом – ред.) Байденом та сенаторами, ми зустрічалися з обома партіями. Подивимось, питання в датах».

«Що стосується ЄС – великі ставки були, грали всі на великих ставках. Ми досягли однієї перемоги. Щодо 50 мільярдів – я впевнений, ми все це вже досягли, питання зараз якогось відповідного часу».

 «Розфокус підтримки України на різних інформаційних майданчиках, в інформаційному полі за кордоном погано впливає на нашу допомогу». За словами президента, Росія досягла тут успіху і це треба визнати. Президент додав, що РФ не досягла успіху на полі бою, але досягла на полі дипломатичному.

Україна вже має багаторічні зобовʼязання щодо фінансової допомоги від Бельгії, Данії, Кореї, Латвії, Литви, Нідерландів, Норвегії, Франції, Німеччини, Швеції та Японії.

Він поінформував, що на сьогодні "Україна отримала зобовʼязання від Бельгії у вигляді 1,7 млрд, Данії – 4,2 млрд, Кореї – 2,3, Латвії, Литви, Нідерландів – це сотні мільйонів, Норвегії – 7,5 млрд, Франції – 2 млрд, Німеччини – 8 млрд, Швеції – більше трішки ніж пів мільярда, і буде багатомільярдна допомога від Японії", не вказавши валюту. На переконання Зеленського, ця багаторічна допомога є потужним базисом, якщо в України будуть ризики.

Глава держави також відзначив важливість німецької підтримки, що є другою за обʼємом у світі, та подякував лідерові ФРН Олафу Шольцу.

“На сьогодні він (Шольц – ред.) серйозно допомагає. Ми очікуємо ще одну систему Patriot особисто від нього, і це дуже важливе рішення для нас. Ми розуміємо, де це буде, як це допоможе цьому регіону, який щоденно бореться за своє життя”, – наголосив Зеленський.

Про будівництво фортифікацій

Роботи з фортифікаційних укріплень кордону треба стандартизувати і взяти за приклад Харківський регіон.

«По-перше, прийнято рішення не про початок, а про продовження та посилення (робіт – ред.), і це дуже важливо. Є обласні державні адміністрації, які у більшості своїй робили всю роботу з початку війни. Акцентую, те, що вони зробили, і те, що я бачу у Харківському регіоні – як вони там об’єднались з військовими фахівцями і з будівельними компаніями, бюджет складали разом з бізнесом – це потужно, я вдячний їм за це», – сказав Президент.

Про взаємини з головкомом ЗСУ Залужним

Президент України Володимир Зеленський заявляє, що у нього робочі стосунки із Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, від командування чекає деталей ведення бою і оборони.

«Нам потрібні міцні кроки і результати. Ось і все, отаке в мене відношення. Я не розвиваю будь-які складнощі в особистостях. Держава Україна це не про особисте. Планую працювати, чекаю рішень щодо мобілізації, чекаю рішень, щоб ми допомагали людям на фронті, чекаю дуже конкретних речей на полі бою. Стратегія зрозуміла, хочу бачити деталі».

Про блокаду з Польщею

Володимир Зеленський подякував Польщі за суттєву допомогу від початку широкомасштабного вторгнення Росії, проте емоційно висловився про блокування кордонів для експорту української продукції з боку західного сусіда.

«Я вважаю, що ви нам допомагали так, як ви могли, а ми стояли за вас і стоїмо, як можемо. У мене були потужні стосунки з вашим кабінетом міністрів. Потім була блокада наших кордонів. Зрозумійте, це не бізнес в час війни. Україна зіткнулася з серйозними труднощами для експорту своїх товарів на тлі триваючої широкомасштабної військової агресії РФ. Це було виживання, у нас не було Чорноморського коридору, яким можна було вивозити зерно. Що у нас залишається, коли у нас немає моря. І коли нам сказали компроміс, я запитав, а в чому компроміс? Компроміс не всім нам вижити, не вивезти все зерно? Я сказав, окей, давайте ми не будемо продавати зерно в Польщі, але дайте його вивезти», – зазначив президент

За словами Зеленського, у період із квітня по вересень "було дуже складно". "Ми втратили сотні мільйонів доларів, частину врожаю. Ми втрачали щоденно. Ми почали втрачати політичні відносини. Я ще раз підкреслюю, я вдячний вашому народові, але зрозумійте, я не тряпка якась, я захищаю інтереси своєї держави в час війни. Я сказав, дайте нам просто вивезти. І нам не дали вивезти. І це не було правильно", – наголосив він.

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що новий уряд Польщі розблокує кордон.

«У вас новий уряд … і я буду вірити, що новий уряд зніме всю блокаду, яка є штучною. Ми готові, щоб у Польщі люди нічого не втрачали, але не можна політизувати питання зерна», – наголосив він.

Про виробництво зброї

Наступного року військові Збройних сил України зможуть отримати мільйон вітчизняних дронів.

«Я позитивно ставлюся і до збільшення виробництва дронів і спеціальних підрозділів. Має бути структура управління щодо управління дронами. Не радянська, а дуже проста, щоб використовувати швидко».

Він розповів, що на Ставці, яка відбулась днями, питання виробництво та постачання дронів було ключовим.

«І дуже не подобається, що логістично у нас зберігається бюрократичний радянський процес, коли 26000 дронів лежали на складі і не доїхали до фронту Було дуже гучно на Ставці, але не може бути таких проблем. Я просто в шоці, як може не доїхати те, що вироблено нами… Ми поборемо логістику. Будуть отримувати наші воїни у бригади вітчизняні дрони. Щодо виробництва, мільйон дронів наступного року ми виробимо", – сказав він.

Про мобілізацію

Військові на Ставці запропонували мобілізувати ще 400-500 тисяч людей та зараз працюють над конкретним планом, який представлять парламенту: «Це дуже серйозна цифра, мені треба більше аргументів».

«У цьому мобілізаційному законі ви повинні надати відповіді мені, суспільству, перед усім суспільству. Тому вони почали працювати над цим планом. Я поки не побачив там демобілізації, хоча я вважаю, що це питання номер один. І питання не в тому, як називається цей процес. Головне, щоб він був справедливим до наших потужних воїнів», – додав Зеленський.

Президент Володимир Зеленський заявив, що не підпише закон про мобілізацію жінок.

«Жінок – ні, не підпишу. Що стосується 25 років, якщо всі аргументи буде викладено, на сьогодні я бачу, що їм це потрібно, то з цим погоджуся», – відповів Зеленський на запитання, чи підпише він закон у разі ухвалення його Верховною Радою з нормами, що передбачають мобілізацію жінок та людей, молодших 27 років.

Про формулу миру

«Коли саміт лідерів відбудеться… буде домовленість між країнами щодо фундаментальних речей, з якими ми почнемо працювати і готувати відповідний документ. По готовності цей документ, через посередників, буде передано представникам Росії. Якщо вона (Росія, – ред.) буде готова цей документ сприймати, тоді це буде означати, що питання щодо переговорів актуальне", – підкреслив президент.

Про війну в Ізраїлі

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна визнає як незалежний народ Ізраїлю, так незалежний народ Палестини. Однак не може прирівняти ситуацію у Секторі Газа до війни України з Росією.

«Окупація і вторгнення Росії в Україну не починалася з терористичної атаки людей з українським громадянством на територію Росії. Ніхто цього не робив. Ми жили в своїй незалежній державі і до нас зайшов ворог і вбив наших людей».

За словами Зеленського, війна на Близькому Сході впливає на допомогу Україні, і світ розфокусувався в консолідації навколо України.

«Все це комплексно і дуже погано впливає на стійкість України. Це (війна на Близькому Сході, – ред.) – це трагедія, я розумію, але у нас повномасштабна війна. Мої співчуття родичам всіх загиблих у тій трагедії, Росія досягла успіху, треба це визнати, дуже серйозна робота… Вагатися почали деякі держави, балансувати, кому спочатку допомогти, Ізраїлю чи Україні».

Що стосується поїздки в регіон, то Зеленський подавав сигнали про готовність на самому початку конфлікту. «Напевно, у них були інші пріоритети. Я не можу сильно гратися з графіком і своїми пріоритетами, бо керую державою у війні».

Про відкриття аеропорту Бориспіль

«Бориспіль» – це як Чорне море. Це дуже серйозна операція. Відкриття "Борисполя" – це перемога української протиповітряної оборони. Це говоритиме про те, що Україна перемагає і це дуже серйозно, це потужний економічний крок також… Питання відкриття "Борисполя" ставлять перед колегами, і Україна знає, що саме для цього потрібно» – сказав президент.

Про кадрові питання

Президент Зеленський заявляє, що не може зараз дозволити собі позбутися кого-небудь зі своєї команди, бо це зробить слабшою державу.

«Що стосується моєї команди, якщо я позбавлюсь своєї команди, а вона у мене невелика – 5-6 менеджерів, то ми стаємо слабкіші. Менше буде ППО, менше допомоги. Не можу дозволити цього собі».

Президент Володимир Зеленський погоджується, що чимало депутатів поводяться не відповідно до свого статусу, але на даний час не може розпустити Верховну Раду, бо тоді потрібно буде проводити вибори.

«Що стосується депутатів, то вони повинні займатися виключно своєю роботою, бути моральними авторитетами. На жаль, це не відбувається. Що я можу зробити як Президент? Не можу їх розпустити, бо вибори не можна проводити під час війни».

Президент Володимир Зеленський повідомив, що зараз йде робота над максимальним скороченням видатків урядовців.

«Я хочу цей уряд зменшити, у мене немає грошей. Я працюю над тим, щоб більше грошей йшло на фронт. Але якщо там не буде зовсім людей – нам буде складно керувати державою».

Про обмін полоненими

Зеленський підтвердив, що процес обміну полоненими уповільнився: «Може дійсно мало комунікує влада, я передам це Лубінцю, Буданову. Цей трек працює, він дійсно уповільнився через причини з боку РФ, але є дуже конкретні ці причини. Трек відкриється».

За словами Зеленського, обмін полоненими є досить складним питанням, особливо якщо це стосується полонених у Криму. Однак він нагадав, що Ердоган обіцяв допомогти у цьому питанні.

«Що стосується кримчан. Складна історія. Тут немає за що подякувати міжнародним організаціям, вони нічого зробити не змогли. Я багато працював над цим питанням з Ердоганом. Поки що результат шановний президент Ердоган не показав щодо всіх полонених, які були на території Криму».

Про вступ до НАТО та гарантії безпеки

Україна жодного разу не отримувала запрошення щодо часткового вступу в НАТО. За його словами, вступ України до НАТО є найпотужнішим варіантом підтримки України.

«Але нас не запрошують в НАТО. І сигнали щодо часткової участі, чесно кажучи, маячня. Чому? Ми жодного разу не отримували такої пропозиції. Жодного разу від жодного з партнерів. І чесно кажучи, важко уявити, як це може бути», – сказав Зеленський.

Він зауважив, що вступ України до НАТО "частинами" має високий ризик та загрожує прямим конфліктом Альянсу і РФ, оскільки Київ втрачених територій російськими не визнає.

Щодо гарантій безпеки: “Процес йде, трішки повільніше, ніж я розраховував… Багато залежить від нас, ми дуже часто звинувачуємо партнерів, але тут багато залежить від нас. Військовий компонент, наше бачення, ми повинні передати нашим партнерам, це є ядром наших гарантій безпеки…”

Про перемовини з Росією

Президент Володимир Зеленський зауважив, що питання перемовин із Російською Федерацією на сьогодні не актуальне, і він не бачить запиту Росії щодо цього.

Про боротьбу з корупцією

Володимир Зеленський зазначив, що доклав зусиль, аби парламент проголосував за всі антикорупційні закони: “Мені важливо, що ми максимально боремося з корупційними ризиками. Партнери говорять, що фінанси, які вони нам надають на зброю, на сьогодні не перебувають під ризиком, бо в Україні проводять реформи. За корупцію треба саджати. Це дуже важливо. Правоохоронці, антикорупційні органи, СБУ обов'язково виконають свою роботу, і будуть справедливі вироки”.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *